Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sit. de activ si pasiv-As. de proprietari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sit. de activ si pasiv-As. de proprietari

In cazul in care eu, in calit. de membru al As. de proprietari, am suspiciuni la cum sunt gestionati banii Asociatiei, si dovezi clare ca Presedintele si Adm. iau decizii cu de la sine putere, si ca nu respecta Lg. 230/2007, daca cer o copie dupa Sit. de activ si pasiv de la Presedintele Asociatiei, mi-o poate da imediat sau are timp sa si-o puna la punct, dandu-si seama ca doresc sa solicit un control de la Primarie. Stiu doar ca aceasta situatie oglindeste activitatea asociatiei dar nu am idee cand si cum se intocmeste. Multumesc anticipat, pentru ajutor.
In ce calitate cereti aceasta situatie?
Potrivit art.10 din Legea nr.230/2007, proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce ţin de activitatea asociaţiei şi au acces, la cerere, la orice document al acesteia.
De asemenea, proprietarii au dreptul să primească explicaţii cu privire la calculul cotei de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari şi, eventual, să o conteste la preşedintele asociaţiei de proprietari, în termen de 10 zile de la afişarea listei de plată. Preşedintele asociaţiei de proprietari este obligat să răspundă la contestaţie în termen de 7 zile (art.12 pct.A lit.d din Normele metodologice de aplicare a Legii nr.230/2007).

Multumesc pentru raspuns. Cer aceasta situatie in calitate de proprietar, membru al respectivei Asociatii de proprietari.
Raspunsul meu pentru _asinth_ este tardiv, dar poate pentru alti proprietari sa fie util.
La avizierul asociatiei alaturi de lista de plata, ar trebui sa se prezinte "Situatia soldurilor elementelor de activ si de pasiv". Prezentarea acesteia ar fi justificata din doua motive si anume:in primul rand fiecare proprietar poate sa ia cunostinta, lunar, despre volumul si existenta fondurilor asociatiei, si in al doilea rand, acest document permite organelor de specialitate sa verifice patrimoniul asociatiei , cu maximum de operativitate. Aceasta situatie se depune de catre asociatiile care au optat pentru contabilitate in partida simpla, pentru situatia existenta la 30 iunie si la 31 dec., la primarii. Cred ca in majoritatea asociatiilor unde contabilitatea este tinuta de persoane fara pregatire, aceasta situatie este incorecta, datele sunt potrivite pentru a da egalitatea activ/pasiv. Obligativitatea afisarii la avizier ar fi mult mai utila decat depunerea la primarii, unde nu va interesa pe nimeni.B-)
LocatarB a scris:

Raspunsul meu pentru _asinth_ este tardiv, dar poate pentru alti proprietari sa fie util.
La avizierul asociatiei alaturi de lista de plata, ar trebui sa se prezinte "Situatia soldurilor elementelor de activ si de pasiv". Prezentarea acesteia ar fi justificata din doua motive si anume:in primul rand fiecare proprietar poate sa ia cunostinta, lunar, despre volumul si existenta fondurilor asociatiei, si in al doilea rand, acest document permite organelor de specialitate sa verifice patrimoniul asociatiei , cu maximum de operativitate. Aceasta situatie se depune de catre asociatiile care au optat pentru contabilitate in partida simpla, pentru situatia existenta la 30 iunie si la 31 dec., la primarii. Cred ca in majoritatea asociatiilor unde contabilitatea este tinuta de persoane fara pregatire, aceasta situatie este incorecta, datele sunt potrivite pentru a da egalitatea activ/pasiv. Obligativitatea afisarii la avizier ar fi mult mai utila decat depunerea la primarii, unde nu va interesa pe nimeni.B-)

Raspunsul este tardiv. mesajul cu intrebarea a fost editat in 29 mai.
:giggle: