Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM nu prevede toate clauzele din CCMUNN! Care se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM nu prevede toate clauzele din CCMUNN! Care se aplica??

Buna ziua! Societatea la care lucrez eu are incheiat CCM. In acest contract nu se prevede si art 51 din CCM la nivel national. Intrebarea mea este, in situatia in care in CCM la nivel national exista clauze in plus si eventual mai favorabile decat in CCM la nivel de societate, se aplica oricum cele din CCM la nivel national? Pe mine ma intereseaza in mod special art 51 din CCM la nivel national, precum si drepturile salariatei insarcinate.
Ma ajutati, va rog si cu un temei legal?
De asemenea, aveti idee daca s-a semnat CCM la nivel national pt anul 2011?
Multumesc
Si ce se intampla cu mamele care nasc in aceasta perioada, de ex? Nu mai beneficiaza de art. 51? Cand a expirat contractul?
Daca acest ajutor nu este preavazut in ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate nu veti beneficia de el ......CCMN a fost denuntat anul trecut (cu mari semne de intrebare asupra acestei situatii) , iar el a expirat la data de 29.dec.2010.
Semnele de intrebare se refereau la art 51??
Aveti idee cand se va semna un nou CCMUNN?
Multumesc
Semnele de intrebare sunt la denuntarea CCMN-ului ... nu se stie sigur cand se va semna un nou CCMN.