Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pot sa dau cu imprumut unei firme din Chisinau o ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pot sa dau cu imprumut unei firme din Chisinau o masina apartinand companiei mele-achitata integral nu in leasing?

Am o colaborare(buna) cu o firma din Chisinau.
De fapt este un client caruia ii vand marfa dar am si alte cheltuieli pe care nu i le pot adauga in pretl marfii.
Pentru a-mi recupera sumele de bani cheltuite pentru ei(mi le-au platit de fiecare data) am incheiat un contract prestari servicii-reclama in Romania, cautare de potentiali clienti....)
Fac insa prea dese facturi de prestari sercicii(ei platesc acolo TVA pe factura mea, deci nu incalca legea)
Am cumparat din Romania o masina pe care de fapt vreau sa le-o dau spre folosinta la Chisinau dat nu stiiu daca pot face asta printr-un contract de comodat intr 2 societati private.
Pot avea un raspuns, va rog?

Salutari,
Aurora
Nu exista interdictii in ceea ce priveste incheierea unui astfel de contract. Atentie insa la clauze!
Multumiri pentru promptitudine!