avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pot sa dau cu imprumut unei firme din Chisinau o ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pot sa dau cu imprumut unei firme din Chisinau o masina apartinand companiei mele-achitata integral nu in leasing?

Am o colaborare(buna) cu o firma din Chisinau.
De fapt este un client caruia ii vand marfa dar am si alte cheltuieli pe care nu i le pot adauga in pretl marfii.
Pentru a-mi recupera sumele de bani cheltuite pentru ei(mi le-au platit de fiecare data) am incheiat un contract prestari servicii-reclama in Romania, cautare de potentiali clienti....)
Fac insa prea dese facturi de prestari sercicii(ei platesc acolo TVA pe factura mea, deci nu incalca legea)
Am cumparat din Romania o masina pe care de fapt vreau sa le-o dau spre folosinta la Chisinau dat nu stiiu daca pot face asta printr-un contract de comodat intr 2 societati private.
Pot avea un raspuns, va rog?

Salutari,
Aurora
Cel mai recent răspuns: dragos_aura , utilizator 20:53, 29 Mai 2008
Nu exista interdictii in ceea ce priveste incheierea unui astfel de contract. Atentie insa la clauze!
Multumiri pentru promptitudine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa in devenire: pot deduce cheltuielile privind carburantul? cum evidentiez piesele de schimb in cazul prestarilor de servicii? si altele... omumaro omumaro Buna ziua, lucrez la o firma de IT. In cateva zile imi vor iesi actele pentru PFA. Ma intereseaza: 1. contractul de comodat asupra masinii personale - ... (vezi toată discuția)
Chiriasul doreste contract comodat pt. un tert (sc) ContSters84851 ContSters84851 Buna ziua tuturor, Sunt persoana fizica - proprietar [u]apartament cu 2 cam.+ dependinte, inchiriat[/u] (tot) legal unei societati comerciale (ob. pr. ... (vezi toată discuția)
Solutie pentru a incasa in cont a facturii emise de alta societate ririana ririana Buna ziua, Caut solutie pentru urmatoarea situatie: Societatea A detine magazin online si vinde atat produsele ei cat si pe cele ale altei societati B (pe ... (vezi toată discuția)