Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contracte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contracte

Pe data de 16-02-2011 mi-a expirat contractul cu o companie GSM .Pe data de 08-02 -2011 am semnat un alt contract de retentie, mai mic ca valoare pe termen de un an.Dupa o luna am dorit sa-mi reziliez acest contract ,considerand ca nu este avantajos,dar operatorul nu a fost de acord cerandu-mi despagubiri 150 euro,iar contractul nu specifica acest lucru.ce pot face?X-(
cititi mai cu atentie contractul nou semnat. cu certitudine are precizata situatia in care se renunta in mod unilateral la contract(cu alte cuvinte ,este inserata o clauza penala in cuantumul pe care vi se solicita)
Daca scire in contract la clauzele de reziliere ca se vor respecta conditiile generale, unde ar trebui sa fie trecuta aceasta penalizare , atunci, pastrati abonamentul sau platiti ....
5.1Contractul inceteaza la cererea clientuluiprintr-o notificare adresata in scriscatre ''prestatorul de servicii''cu cel putin 30 de zile inainte de data la care se doresteincetarea contractului.Clientul se obliga sa plateascatoate datoriile scadentesi o despagubire in cazul incetarii contractului(nu este mentionata nicio suma pe tot parcursul contractului) inainte de expirarea duratei minime contractuale stabilite in CCP si TCG.Operatorul poate suspenda serviciile sau rezilia contractul in cazul in care clientul nu isi respecta obligatiile privind plata,a utilizarii abuzive a serv. << nici nu m-au lasat sa depun o cerere!>>