avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumulare salariu si pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumulare salariu si pensie

Buna ziua,

Mama mea urmeaza sa iasa la pensie peste cateva luni si doreste sa se angajaze in alt loc, cumuland salariu si pensia. Este vorba de pensie la limita de virsta, nu anticipata. Este legal sa faca acest cumul?

Ce articole din legea pensiilor reglementeaza situatia asta?

Multumesc mult!
Eriana
Ultima modificare: Joi, 29 Mai 2008
Eriana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:52, 1 Iunie 2008
Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
- copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele de 16 sau 26 de ani dupa caz;
- nevazatorii;
- pensionarii pentru limita de varsta.
- pensionarii de invaliditate de gradul III.

Temei legal : art.94 alin.1 din Legea nr.19/2000.
Multumesc mult pentru raspuns.
Eriana a scris:

Multumesc mult pentru raspuns.
[/qsi ce uot]obligatii decurg din acele venituri? exista o limita de varst ?
Nu exista o limita de varsta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de colaborare lumidrula lumidrula va rog sa ami dati un raspuns cat mai urgent daca se poate la urmatoarea mea problema: sunt pensionata pe caz de boala fara drept de munca si am semnat un ... (vezi toată discuția)
Pensionara cu drept de munca? corinuta corinuta Mama mea are varsta de 60 de ani, de 2 ani de zile s/a pensionat definitiv adica e pt limita de varsta.Poate sa se angajeze acum ca ingrijitoare la o ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate si salariu geolsanda geolsanda Sunt sotia unui nevazator cu pensie de invaliditate gradul I deci fara drept de munca dar i s-a ivit ocazia de a fi Presedintele Asociatiei Nevazatorilor pe ... (vezi toată discuția)