Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumulare salariu si pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumulare salariu si pensie

Buna ziua,

Mama mea urmeaza sa iasa la pensie peste cateva luni si doreste sa se angajaze in alt loc, cumuland salariu si pensia. Este vorba de pensie la limita de virsta, nu anticipata. Este legal sa faca acest cumul?

Ce articole din legea pensiilor reglementeaza situatia asta?

Multumesc mult!
Eriana
Eriana, utilizator
Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
- copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele de 16 sau 26 de ani dupa caz;
- nevazatorii;
- pensionarii pentru limita de varsta.
- pensionarii de invaliditate de gradul III.

Temei legal : art.94 alin.1 din Legea nr.19/2000.
Multumesc mult pentru raspuns.
Eriana a scris:

Multumesc mult pentru raspuns.
[/qsi ce uot]obligatii decurg din acele venituri? exista o limita de varst ?
Nu exista o limita de varsta