Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj si indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj si indemnizatie pentru CCC

Buna ziua!
Din 01.10.2009 pana in 01.02.2011 am lucrat ca vanzatoare respectiv mic conducator de firma cu program de 4 ore cf CIM iar de la 01.02.2011 lucrez 8 ore/zi.
Doresc sa inchid firma incepand cu 01.04.2011 si sa intru in somaj iar apoi cf datei probabile de nastere in august sa intru in CCC.
Intrebari:
1. Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24luni am lucrat 14luni la 4 ore si doua luni la 8ore?
2. Pot beneficia de indemnizatie pt crestere copil dupa perioada de somaj avand in vedere aceeasi vechime de la intrebarea nr.1?
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat
1. Stagiul de cotizare la somaj nu este indelinit in conditiile expuse de dvs , 14 luni lucrate cu 4 ore inseamna 7 luni lucrate cu 8 ore la care se mai adauga 2 luni lucrate cu 8 ore , deci in total aveti 9 luni ..:(

2. Pentru a beneficia de indemnizatia CCC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit .
Indemnizatia nu este conditionata de durata timpului de munca prevazuta in c.i.m. (norma intreaga sau timp partial).