avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj si indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj si indemnizatie pentru CCC

Buna ziua!
Din 01.10.2009 pana in 01.02.2011 am lucrat ca vanzatoare respectiv mic conducator de firma cu program de 4 ore cf CIM iar de la 01.02.2011 lucrez 8 ore/zi.
Doresc sa inchid firma incepand cu 01.04.2011 si sa intru in somaj iar apoi cf datei probabile de nastere in august sa intru in CCC.
Intrebari:
1. Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24luni am lucrat 14luni la 4 ore si doua luni la 8ore?
2. Pot beneficia de indemnizatie pt crestere copil dupa perioada de somaj avand in vedere aceeasi vechime de la intrebarea nr.1?
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:06, 12 Martie 2011
1. Stagiul de cotizare la somaj nu este indelinit in conditiile expuse de dvs , 14 luni lucrate cu 4 ore inseamna 7 luni lucrate cu 8 ore la care se mai adauga 2 luni lucrate cu 8 ore , deci in total aveti 9 luni ..:(

2. Pentru a beneficia de indemnizatia CCC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit .
Indemnizatia nu este conditionata de durata timpului de munca prevazuta in c.i.m. (norma intreaga sau timp partial).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii incadrare la indemnizatia de somaj ContSters43393 ContSters43393 Va prezint mai intai situatia si dupa aceea intreb : - 2002-aug 2006 CIM 8ore/zi/per. nedeterminata - aug 2006-aug 2008 concediu ingrijire copil - ... (vezi toată discuția)
Conditiile de somaj? joint_grozavu joint_grozavu buna ziua ..chiar astazi am fost pun sa-mi semnez demisia pentru ca se face restrangere de personal, am refuzat..si am cerut preaviz, apoi le-am adus in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj adrian_94 adrian_94 va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie daca mai pot beneficia de indemnizatie de somaj in urmatoarele circumstante:stadiul de cotizare este ... (vezi toată discuția)