avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... infiintare CAR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

infiintare CAR

buna ziua
as dori sa infiintez un CAR al pensionarilor iar din ce am citit in L. 540/2002 acestea se infiinţeaza, organizeaza şi funcţioneaza în baza prevederilor O.G. nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii.

eu am citit si Regulamentul Nr. 20 din 13 octombrie 2009 privind instituţiile financiare nebancare si art. 10 prevede
Instituţiile financiare nebancare trebuie să dispună în permanenţă de un capital social situat cel puţin la nivelul echivalentului în moneda naţională al sumei de 200.000 euro, respectiv de 3.000.000 euro în cazul instituţiilor financiare nebancare care au inclus în obiectul de activitate acordarea de credite ipotecare.


tinand cont ca CAR este o institutie financiara nebancara capitalul social ar trebui sa fie de 200.000 de euro totusi CAR se infiinteaza conf OG 26/2000 unde capitalul social este prevazut la val de 1000 lei. eu ce suma ar trebui sa dispun pentru capital social???
Cel mai recent răspuns: stelutamaria , utilizator 10:04, 14 Martie 2011
nu pot sa cred nu stie chiar nimeni???????????????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dorim sa infiintam o casa de ajutor reciproc. anicai_stelian anicai_stelian Buna ziua. -1) Dorim sa infiintam o casa de ajutor reciproc de care sa beneficieze atat salariatii cat si pensionarii. Este posibila aceasta varianta? -2) ... (vezi toată discuția)
Modificari consiliu director car Alis07 Alis07 Buna ziua.Va rog o lamurire in urmatoarea situatie.Un CAR infiintat in anul 1999 in baza legii 21/1924 ,Leg 13/1972,deci cea de dinainte de aprobarea OG ... (vezi toată discuția)
Fundatie non-profit adosalva adosalva ...daca ma poate ajuta cineva,as dori sa stiu ce ar trebui sa fac pt a infiinta o fundatie non-profit...Intentionez sa aduc haine second hand,sa le vand si sa ... (vezi toată discuția)