Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dorim sa infiintam o casa de ajutor reciproc.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dorim sa infiintam o casa de ajutor reciproc.

Buna ziua. -1) Dorim sa infiintam o casa de ajutor reciproc de care sa beneficieze atat salariatii cat si pensionarii. Este posibila aceasta varianta?
-2) Care ar fi costurile financiare ( notariat,judeatorie,registrul comertului ,etc.) pina in faza de autorizare a unui CAR ?

Multumesc mult
george-neagu, moderator
Este posibilă înființarea unei case de ajutor reciproc respectând, pe lângă prevederile Ord. 26/2000, Legea 93/2009, pt că CAR are statut de instituție financiară nebancară.
Costurile de înființare trebuie să le verificați la fiecare dintre instituțiile respective.
In mod normal NU este posibil ca de acelasi CAR sa beneficieze si salariatii si pensionarii, pentru ca exista doua legi speciale diferite pentru CAR - una pentru CAR de salariati si una pentru CAR de pensionari . Mai precis, avem Legea 122/1996 privind regimul juridic al caselor de ajutor reciproc ale salariaţilor şi al uniunilor acestora si, pe de alta parte, Legea 540/2002 privind casele de ajutor reciproc ale pensionarilor. Chiar daca fiecareia din cele doua tipuri de CAR, in afara de normele speciale privind acel tip de CAR, se aplica regulile comune din OG 26/2000 si din Legea 93/2009 in masura in care legea speciala pentru acel tip de CAR nu prevede altfel....

C. Muresan a scris:

Este posibilă înființarea unei case de ajutor reciproc respectând, pe lângă prevederile Ord. 26/2000, Legea 93/2009, pt că CAR are statut de instituție financiară nebancară.
Costurile de înființare trebuie să le verificați la fiecare dintre instituțiile respective.