Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe o perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe o perioada determinata

Sunt cadru didactic la o scoala unde unul din fochisti a decedat .Avem nevoie sa incadram un fochist dar la ISJ ni s-a spus ca s-a blocat postul.Conducerea scolii a facut cerere de deblocare dar au trecut 2 luni si nu avem niciun raspuns.. In ce conditii se poate incheia un contract de munca pe o perioada determinata cu o alta persoana in functia de fochist?
La deblocarea postului.
Insistati in primirea raspunsului, desi acum vremea s-a incalzit si probabil ca nu mai este nevoie de incalzire.
Printr-o ordo­nanta de urgenta s-a decis ca, autoritatile locale care au angajati pu­tini si care, din aceasta cauza, intampina dificultati in desfa­surarea activitatii sa poata face angajari pe posturile unice.
Post unic înseamnă, pe de o parte, acel post ale cărui atribuţii, prin conţinutul şi natura lor nu pot fi preluate de alt angajat sau, pe de altă parte, dacă avem un compartiment care are numai posturi vacante, un post va fi considerat unic şi va putea să fie ocupat.