Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... impozit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

impozit

As dori sa ma informati daca este corecta impozitarea permiselor de calatorie gratuita a membrilor de familie, deoarece nu s-a semnat contractul colectiv de munca pe anul 2011 la Sntfc Calatori Sa. Oare ce incadrare juridica s-a aplicat pentru acest lucru? Nu se stie ca acest drept a fost obtinut dupa greva cfr-istilor din 1933 si nu s-a modificat nici macar de comunisti? Multumim liderilor de sindicat care ne apara drepturile.
CFR Călători a emis dispoziția nr. 8 din 21 februarie 2011 în care se prevede impozitarea permiselor de călătorie eliberate membrilor de familie ai angajaților și a permiselor școlare.
Permisele de călătorie acordate în baza Ordonanței Guvernului nr. 112/1999, aprobată prin legea nr. 210/2005, art. 1 alin (2), pentru membrii de familie ai salariaților încadrați cu contract individual de muncă, pe perioadă nedeterminată la CFR Călători SA și la subunitățile din structura organizatorică a acesteia se impozitează la valoarea carnetului de permise primit de salariat.
De asemenea, permisele de călătorie școlare acordate în baza Ordonanței Guvernului nr.112/1999, aprobată prin legea 210/2005, art. 11 alin (1), pentru copiii salariaților CFR Călători SA și ai subunităților din structura organizatorică a acesteia, se impozitează lunar, la valoarea permisului școlar primit de salariatul titular al dreptului.