avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Permise CFR
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Permise CFR

Buna ziua. Tatal meu a lucrat la CFR 17 ani, dar nu a iesit la pensie de la CFR. Din cate am inteles ar putea beneficia totusi de calatorii gratuite, este adevarat? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:52, 10 Decembrie 2018
Gsiti raspunsul la art.5 din ordonanta nr.112/1999 de mai jos:

Ordonanța nr. 112/1999

[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Iulie 2018
Carp Mircea, utilizator
Bună. Dacă soțul e decedat și eu am lucrat în CFR am dreptul la permise de călătorie soțul a avut de clasa 1
Daca treceti de la pensia proprie la cea de urmas, atunci veti beneficia de 6 drumuri dus/intrors clasa I.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis calatorie, pensionar cfr Aurelian Gherasim Aurelian Gherasim Posed un peris calatorie pe cfr cod 7.3 cu 24 file. Un drept dobandit din anul 2000 can am iesit la pensie. Vreau sa stiu in anul 2012 cate file de permis ... (vezi toată discuția)
Impozit Lungu Constantin Lungu Constantin As dori sa ma informati daca este corecta impozitarea permiselor de calatorie gratuita a membrilor de familie, deoarece nu s-a semnat contractul colectiv de ... (vezi toată discuția)
Permise cfr pentru pensionari cfr ciobanu constantin ciobanu constantin Cum pot sa obtin permisele CFR pentru mine pensionar CFR ( 46 de ani vechime munca in CFR ) si sotia mea daca au trecut mai mult de 3 ani de cand am iesit la ... (vezi toată discuția)