Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Permise CFR
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Permise CFR

Buna ziua. Tatal meu a lucrat la CFR 17 ani, dar nu a iesit la pensie de la CFR. Din cate am inteles ar putea beneficia totusi de calatorii gratuite, este adevarat? Multumesc.
Gsiti raspunsul la art.5 din ordonanta nr.112/1999 de mai jos:

Ordonanța nr. 112/1999

[ link extern ]
Carp Mircea, utilizator
Bună. Dacă soțul e decedat și eu am lucrat în CFR am dreptul la permise de călătorie soțul a avut de clasa 1
Daca treceti de la pensia proprie la cea de urmas, atunci veti beneficia de 6 drumuri dus/intrors clasa I.