Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariile compensatorii sunt avute in vedere la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariile compensatorii sunt avute in vedere la calculul indemnizatiei pentru somaj?

Buan ziua,
sunt somera din noiembrie 2010 ca urmare a unei concedieri colective .
doresc sa stiu daca la calculul indeemnizatiei de somaj se iau in calcul si salariile compensatorii primite ( in conditiile in care la momentul impozitarii s-a retinut si ajutorul de somaj).multumesc

Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din valoarea indicatorului social de referinta la data stabilirii acesteia.
La acest procent se adauga pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate. Sumele diferentiate se aplica astfel:
- 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
- 5% pentru un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 7% pentru cel putin 10 ani;
- 10% pentru cel putin 20 de ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc, nu sunt interesata de modul da calcul. Doresc sa stiu daca la calcularea mediei salariului brut de baza pe ultimele 12 luni intra si salariile compensatorii.
multumesc
Salariile compensatorii acordate in baza CCM aplicabil unitatii respective nu se iau in calculul indemnizatiei pentru somaj deoarece din ele nu se retine contributia pentru somaj.