Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul cuantum indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul cuantum indemnizatie somaj

Dupa disponibilizare cu plati compensatorii si apoi angajare si concediere cu desfiintarea postului, se iau in calcul pe langa salarii si platile compensatorii ?
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate, astfel:
3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Nu se iau in considerare salariile compensatorii la calculul indemnizatiei de somaj.