Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decaderea tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decaderea tatalui

cum pot decade tatal din drepturile parintesti tin sa precizez ca nu sa gandit de fiica lui niciodata nici nu il intereseaza de soarta ei
Decaderea din drepturile parintesti conform art. 109 din Codul Familiei poate aparea doar in urmatoarele cazuri: "Daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtarea abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor parintesti, ori daca educarea, invatatura sau pregatirea profesionala a copilului nu se face in spirit de devotament fata de Romania."
Existenta unui comportament caracterizat drept neglijenta grava, in sensul textului enuntat, nu presupune agresiuni, violente sau condamnare pentru abandon de familie, ori declararea existentei abandonului, ci si lipsirea minorului de mijloacele de intretinere, ceea ce poate pune in primejdie sanatatea si dezvoltarea fizica a acestuia.
ce rost mai are sa fie tatal ei cand nu il intereseaza de ea de fel nu vreau sa depind de el daca vreau sa duc fetita in stainatate nu va veni la notar sa imi dea acordul