Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... 10.000 de E pentru IMM-uri de la stat
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

10.000 de E pentru IMM-uri de la stat

As vrea sa stiu si eu daca pot obtine cei 10.000 de E de la stat pentru infiintarea unei societati ,mai exact pt a-mi deschide un minimarket,in ce conditii si cam cat dureaza procedura
OUG 6/2011
O.U.G. nr. 6/ 2011, la care s-a emis si normele metodologice , conditii clare ptr tineri pana in 35 de ani care nu au mai detinut nici o ala societate se infiinteza un S.R.L. - D aport propriu 50 % , activitate de productie sunt accesptate 5 activitati - COD CAEN - va informati din norme si de la Camera de Comert .
......din pacate sunt cateva aspecte care nu sunt foarte clare....si am sa le pun sub forma de intrebari ,am sunat sitrimis mailulri la agentie pt ca e la peste 150 km distanta dar nu am primit niciun raspun...poate cineva ma lamureste:
1.La cei 10.000 euro fara tva + cei 10.000 euro finantare proprie trebuie sa mai pun din buget propriu tva 24 % si pentru AFN si RESURSELE MELE total 4800 deci eu in total eu sa finantez 14800 euro?din...plan de afacare ......4.3.2. Surse pentru finanţarea TVA şi a altor cheltuieli neeligibile aferente proiectului : (surse proprii, credit)...........
2-Anul acesta cate firme primesc finantare 500 sau 1100?
3-Ce reprezinta ponderea investitilor?adica inestitia in mijloace fixe?
4-Daca primesc finantare si nu incep activitatea decat dupa finalizarea constructiei,etc cca 7-8 luni,sunt obligat sa inchei contracte de munca cu viitori angajati?
Am primit astazi raspunsurile oficial de la aippmm si ceea ce banuiam s-a adeverit deci ----10000 euro finantare AFN fara tva aport propriu ptr a atrage cei 10000 e este +tva 4800 deci bani proprii 14800 euro cei care doresc credit sa stie acest lucru ---daca nu deschizi activitatea imediat in cele 10 zile de la acordarea AFN angajatii ce vor face ? ptr ca tu trebuie sa-i angajezi daca infiintezi SRL-D si nu obtii finantare nu ai nici un avantaj referitor la plata contributiilor sociale iar daca vrei sa radiezi SRL-D vei platii la radiere facilitatea de la inregistrarea firmei dupa parerea mea cei cu 100 de puncte sunt inconstienti eu cu aport de teren si 22000 euro nu pot obtine aceasta finantare dupa criteriile lor ptr ca si aportul meu de 14800 euro trebuie sa-l justific exact ca pe al lor de 10000 e Si mai tine-ti cont de un lucru trebuie sa va avizati punctul de lucru daca acesta nu coincide cu sediul social VA UREZ SPOR LA CREDITE rate cat mai mici
molul, utilizator