avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coordonate cadastrale modificate de ocpi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coordonate cadastrale modificate de ocpi

Buna ziua,

in 2003 am achizitionat o suprafata de teren respectand prevederile legale (contract de vanzare-cumparare, cadastru), am intabulat dreptul de proprietate si ulterior am obtinut autorizatie de construire imobil pentru care sunt in posesia unui proces verbal de finalizare eliberat de Primarie. Saptamana trecuta am luat legatura cu un cadastrist pentru realizare cadastru imobil si intabulare in CF.
Facand demersurile legale de la OCPI primim o hartie cum ca coordonatele cadastrale initiale nu sunt aceleasi cu cele inregistrate la ei si ca nu se poate intabula nimic in CF pana nu se solutioneaza suprapunerile existente... (despre care evident eu nu stiu nimic)
Putea OCPI sa modifice coordonatele cadastrale fara sa ma intrebe si pe mine daca sunt sau nu de acord? Ce variante am pentru solutionarea (rapida) a situatiei?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: goe_07 , utilizator 15:04, 16 Martie 2011
Actiune in instanta ,in temeiul L nr 7/1996
Cand ati incheiat contractul de vanzare-cumparare nu era cadastrul facut? Daca acesta era facut pe unul din documentele cadastrului denumit "Plan de amplasament si delimitare a imobilului" (care trebuie sa poarte viza OCPI) exista un inventar de coordonate. Acesta trebuie sa fie inscris si in partea A a Cartii funciare a imobilului. Solicitati un extras de carte funciara in care sa fie inscrise si inventarul de coordonate din partea A a Cartii funciare si faceti comparatie cu coordonatele rezultate dupa edificarea constructiei.
Mai informati-va, e posibil sa fie doar o greseala.
Consultati si Ordinele OCPI nr. 634/2006, 633/2007. Daca nu merge, va trebui sa apelati la serviciile unui avocat.
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2011
ContSters193759, utilizator
Se poate sa existe o suprapunere dar despre aceasta trebuia sa va anunte si cel care v-a facut planul cadastral.El avea acces la planurile de la OCPI respectiv ,si prin suprapunere pe ortofotoplan, in stereo 70,putea sa-si dea seama de la inceput .Luati-l de mana si mergeti la biroul OCPI unde a fost depusa lucrarea, vedeti despre ce este vorba.Se procedeaza in cazurile de cerere intabulare , la referate de completare, care se fac o singura data.E mai bine intai sa vedeti despre ce este vorba., poate puteti completa sau reface masuratorile.
Categoric ca vi s-a dat si un termen pana cand va puteti prezenta.In caz ca nu va prezentati, OCPI, printr-o incheiere, respinge cererea d-voastra.Acest lucru va fi scris in C.F pe care o aveti, si nu e prea bine, facandu-va greutati pt.intabularea viitoare.
Deabia dupa ce resping cererea, d-voastra puteti face actiune in instanta-plangere pe baza art.50 din L.7/1996, in termen de 15 zile de la data cand vi s-a emis hotararea.-d-voastra ca reclamant.si OCPI ca parat, in acest caz avand cal.procesuala pasiva.
Cand am cumparat terenul cadastrul fusese deja facut de vanzator. Practic singura inscriere facuta in CF a fost a dreptului de proprietate. Din cate inteleg vanzatorul respectiv fusese primul in zona care facuse cadastru avand in vedere planurile parcelare de la acea data + masuratori + tot ce trebuia conform legii. Nu stiu daca intre timp s-a modificat ceva (plan parcelar de exemplu), dar chiar daca ar fi fost asa - avand in vedere ca eu am autorizatii de construire pentru imobil + imprejmuire, mai mult s-a facut receptia lucrarii de catre Primarie - nu vad cum ar fi fost posibil acest lucru fara acceptul meu expres (eventual oficializat de un notar). Daca maine ma trezesc ca trebuie sa imi mut gardul pentru ca ar fi pe terenul altcuiva?
In Ordinul OCPI nr. 634/2006 sunt stabilite diferite situatii in care coordonatele imobilului pot fi modificate, cu acordul proprietarului sau fara acordul acestuia.
Pentru a fi documentat la intalnirile pe care le veti avea, va sfatuiesc sa cititi acest Ordin si sa va informati in functie de situatia concreta in care va aflati si care este solutionata in cuprinsul acestui Ordin.

Alte discuții în legătură

Cadastru adriana dj adriana dj am o hotarare definitiva si irevocabila pot face cadastru si intabularea dupa schita facuta de expert in timpul procesului sau trebuie sa platesc un alt ... (vezi toată discuția)
Cadastre incorecte sau inselatorie? wdy77 wdy77 Am o nelamurire...eu am un teren intravilan de 1876mp pe care am facut cadastrul in oct 2010 fiind 1906 mp masurati in cadastru...vecinii mei vor sa vanda si ... (vezi toată discuția)
Incredibil! o suprapunere de cadastre halucinanta! V7A7 V7A7 In 2003 am achizitionat un teren de 2400mp (initial extravilan) cu toate actele care trebuiau ,cadastru(in coordonate locale) intabulare in cartea ... (vezi toată discuția)