Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand si cum pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand si cum pot iesi la pensie?

Buna ziua!
Sunt nascut la data de 22.12.1954
Perioada lucrata de la 13.10.1976 - prezent
Lucrat in grupa a II-a : 24 ani, 3 luni, 15 zile care inseamna ani de grupa conform legii pensiilor 5 ani si 6 luni
Stagiul militar satisfacut 1 an si 4 luni inainte de angajare. Aceasta nu e perioada cu contributivitate la fondul de pensie.
Intrebare:
Cand si cum pot iesi la pensie (anticipat, anticipat partial si de drept)?
Va multumesc!
Pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de 5 ani si 6 luni) la implinirea varstei de 59 ani si 6 luni. Despre pensie anticipata nu mai poate fi vorba.
De ce nu mai poate fi vorba de pensionare anticipata sau anticipata partial?
:D Fiindca aceasta se acorda incepand cu implinirea varstei de 60 de ani avand un stagiu minim de 35 ani pentru pensie anticipata partial si 43 ani pentru pensie anticipata, la calculul stagiului de cotizare nu se iau in considerare perioadele asimilate.