avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand si cum pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand si cum pot iesi la pensie?

Buna ziua!
Sunt nascut la data de 22.12.1954
Perioada lucrata de la 13.10.1976 - prezent
Lucrat in grupa a II-a : 24 ani, 3 luni, 15 zile care inseamna ani de grupa conform legii pensiilor 5 ani si 6 luni
Stagiul militar satisfacut 1 an si 4 luni inainte de angajare. Aceasta nu e perioada cu contributivitate la fondul de pensie.
Intrebare:
Cand si cum pot iesi la pensie (anticipat, anticipat partial si de drept)?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 19:31, 14 Martie 2011
Pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de 5 ani si 6 luni) la implinirea varstei de 59 ani si 6 luni. Despre pensie anticipata nu mai poate fi vorba.
De ce nu mai poate fi vorba de pensionare anticipata sau anticipata partial?
:D Fiindca aceasta se acorda incepand cu implinirea varstei de 60 de ani avand un stagiu minim de 35 ani pentru pensie anticipata partial si 43 ani pentru pensie anticipata, la calculul stagiului de cotizare nu se iau in considerare perioadele asimilate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot sa ma pensionez? FlorinLaurentiu FlorinLaurentiu Sunt nascut in august 1954, am 33 ani stagiu de cotizare, stagiu militar cu termen redus, facultate 4 ani. Cind as putea sa ma pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)
Indeplinire conditii de pensionare gelax2005 gelax2005 Buna ziua, Sunt nascut 19.11.1956 sex M. Am lucrat in grupa I 16 ani si 2 luni si in grupa II 8 ani 9 luni 16 zile, apoi in conditii deosebite 2 ani si 9 ... (vezi toată discuția)
Pensionarea stanescuioan stanescuioan Sunt născut la 12.05.1952. Am intrat în câmpul muncii la data de 01.08.1972, am întrerupt la data de 01.06.1973 pentru satisfacerea serviciului militar. Am ... (vezi toată discuția)