Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... POATE PLECA CU COPILUL DIN TARA?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

POATE PLECA CU COPILUL DIN TARA?

Sunt in divort cu sotia de 3 ani,in conditile in care ea locuieste in italia si fetita cu mine in Romania.In tot acest timp de copil m-am ocupat doar eu si familia mea ea aratand dezinteres total fata de cresterea si educarea copilului.Dupa un lung proces de 3 ani instanta i-a dat castig de cauza ei.Am facut recurs si mi l-au respins.Acum astept sa fac apel.Intrbarea mea este daca ramane definitiva ea poate sa plece cu copilul din tara fara aprobarea mea?Dar daca cer reincredintarea? Va multumesc anticipat.
Parintele caruia i s-a incredintat minorul printr-o hotarare jud. def. si irevoc. poate sa paraseasca tara fara acordul celuilalt parinte.

daca instanta a hotarat incredintarea copilului, catre mama aceasta poate pleca din tara fara a va cere acordul in baza hotararii definitive si irevocabile.
puteti face o actiune de reincredintare a minorei!
Daca fac reincredintarea minorei poate pleca cu copilul din tara in cursul procesului?
Da.