Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... raspuns neaparat !!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

raspuns neaparat !!!

cine stabileste granitele unei parcelari?
Daca delimitarea proprietatilor nu se poate face prin buna intelegere, partea nemultumita se poate adresa instantei cu o actiune in granituire , unde veti solicita o expertiza topo. Expertul, potrivit titlurilor de proprietate pe care le au partile, va stabili si linia de hotar dintre acele proprietati si instanta va decide in functie de raspunsurile expertului si a celorlalte probe din dosar.
se poate face si de catre un topometrist care trebuie sa intocmeasca un plan de situatie.