avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa

Buna ziua,

Daca angajatorul a " omis " sa-mi dea tichetele de masa pe o perioada mai mare a anului trecut, conform legii ce pretentii pot sa am in instanta avand in vedere ca nu mai am ce face cu niste tichete de masa din anul 2010. Pot cere contravaloarea lor in RON sau pot cere sa mi se emita alte tichete cu valabilitate pe anul in curs ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: so2ro , utilizator 19:51, 14 Martie 2011
Puteti cere contravaloarea tichetelor de masa.
so2ro a scris:

Buna ziua,

Daca angajatorul a " omis " sa-mi dea tichetele de masa pe o perioada mai mare a anului trecut, conform legii ce pretentii pot sa am in instanta avand in vedere ca nu mai am ce face cu niste tichete de masa din anul 2010. Pot cere contravaloarea lor in RON sau pot cere sa mi se emita alte tichete cu valabilitate pe anul in curs ?
Va multumesc


Care este perioada omisa si in ce baza se dadeau aceste tichete de munca?
Care este perioada omisa si in ce baza se dadeau aceste tichete de munca?




Valoarea "omisa " e aprilie-mai-iunie-iulie si august 2010. Tichetele se acordau in baza unor borderouri , borderouri care in urma unei sesizari depuse de mine, ITM chiar a constatat faptul ca " in dreptul numelui meu nu figureaza nici o semnatura de primire ".
Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2011
so2ro, utilizator
1. Temeiul legal al acordarii nu sunt acele borderouri , ci ccm la nivel de unitate sau R.I.
2. Daca ITM-ul a constatat ca nu vi s-au inmanata ceste tichete , nu a stabilit ca plan de masura data pana la care sa faca dovada inmanarii?
Daca da, atunci mai depuneti o noua sesizare in care precizati ca nu a fost respectat acel termen.

3. Deschideti o actiune in instanta in care sa solicitati contravaloarea acestor tichete de masa ...
1. Temeiul legal al acordarii nu sunt acele borderouri , ci ccm la nivel de unitate sau R.I.
2. Daca ITM-ul a constatat ca nu vi s-au inmanata ceste tichete , nu a stabilit ca plan de masura data pana la care sa faca dovada inmanarii?
Daca da, atunci mai depuneti o noua sesizare in care precizati ca nu a fost respectat acel termen.

3. Deschideti o actiune in instanta in care sa solicitati contravaloarea acestor tichete de masa ...


Multumesc tare mult. Am urmat toti acesti pasi. Nu eram sigur daca in instanta pot cere contravaloarea in bani a acelor tichete.
Cu stima
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2011
so2ro, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea tichetelor de masa AndradaCristu AndradaCristu Buna ziua, daca angajatorul decide sa acorde tichete de masa tuturor angajatorilor incepand cu luna \"x\", printr-o decizie de modificare a R.I. - unde se ... (vezi toată discuția)
Refuz angajator tichete de masa ionelmic ionelmic Buna ziua, va rog sa ma informati daca o societate comerciala acorda angajatilor tichete de masa si unei persoane i se refuza acest drept pe motiv ca a refuzat ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare,lamurire maryus75 maryus75 buna ziua,si multumesc anticipat pt. lamurire.lucrez la o firma cu profil textil,in functia de maistru,iar conducerea se foloseste abuziv de un paragraf care ... (vezi toată discuția)