Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune actiuni catre o PJ din Olanda
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune actiuni catre o PJ din Olanda

Am urmatoarea speta: SC X SA are 2 asociati: o persoana fizica si una juridica. PF vrea sa cesioneze toate actiunile sale la o societate din Olanda (de fapt sa faca un aport la capitalul social, cu actiunile ce le detine la SC XSA, la o SC din Olanda).
La registru comertului mi s-a spus ca trebuie sa duc:
- actul constitutiv actualizat
- hotararea asociatilo
- cazier judiciar/fiscal al societatii din Olanda si a reprezentantului sau
- scrisoare de bonitate a SC din Olanda
De alte hartii nu mai este nevoie? Mi se pare prea putin. Se cer mai multe hartii pentru deschidere punct de lucru!

Va multumesc anticipat.
hotararea AGA si a societatii din Olanda si toate aceste acte traduse si legalizate
apoi contract de cesiune parti socieale inche intre PF si soc din OLanda
cesiunea se face in 2 etape:
1. publicarea hotararii aga privind cesiune al SC X SA
2. dupa 30 zile de la publicarea in M Of veti veni cu celelalte acte: c. de cesiune, hot AGA sc X SA, hot AGA sc din olanda, scirsoarea de bonitate, certif fiscal din olanda, act aditional de modificare a act constitutiv sc X sa, act constitutiv actualizat, si copie de pe M Of in care s-a publicat cesiunea

ultima data cand am facut o cesiune dintre un pf si SC cei de la registru mi-au cerut si o declaratie notariala cum ca soc indeplineste toate conditiile prev de lege pt a putea fi asocit intr-o sicetate, declaratie data de catre administratorul societatii respective , ciudat dar te pot face sa pierzi timp energie si bani, asa suntem noi

va rog sa verificati si situl lor onrc.ro pt a verifica dc aveti toate actele, cu siguranta cand veti fi in fata registratorilor va vor mai cere cateva acte #-o
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
Si mie mi se pare logic sa pun hot SC din Olanda, dar de la registru au spus ca nu trebuie, si nici de declaratia de la notar nu au spus nimic.
Nu am nimerit la cine trebuia la registru, si nu am intrebat pe cine stie mai bine. Cu persoana asta am mai partit sa imi spuna ca imi trebuie anumite acte si cand le-am depus la colega ei mi-a cerut si alte acte.

Multumesc.
Mai intai hotarati-va daca e cesiune sau majorare de capital. Formalitatile sunt diferite. In tot cazul, gasiti lista completa pentru orice tip de cerere aici:[ link extern ]

PS: declaratia cu privire la indeplinirea conditiilor este o cerinta veche si constanta, nu e nimic aparut peste noapte.
ContSters20980, utilizator
adinaadina a scris:

Am urmatoarea speta: SC X SA are 2 asociati: o persoana fizica si una juridica. PF vrea sa cesioneze toate actiunile sale la o societate din Olanda (de fapt sa faca un aport la capitalul social, cu actiunile ce le detine la SC XSA, la o SC din Olanda).
La registru comertului mi s-a spus ca trebuie sa duc:
- actul constitutiv actualizat
- hotararea asociatilo
- cazier judiciar/fiscal al societatii din Olanda si a reprezentantului sau
- scrisoare de bonitate a SC din Olanda
De alte hartii nu mai este nevoie? Mi se pare prea putin. Se cer mai multe hartii pentru deschidere punct de lucru!

Nu recomand cesiunea directă către o persoană juridică olandeză, deoarece procedura durează, cu totul, aproape 3 luni de zile.

Este recomandabilă cesiunea în două etape, mai întâi o majorare de capital cu o sumă modică urmată de o cesiune.

Procedura durează 10 zile lucrătoare.

În prima etapă - intrare societate cu majorare modica (internalizarea asociatului)
sunt necesare următoarele:
actul constitutiv actualizat
- hotararea asociatilor
- declaratie cazier fiscal/onorabilitate a societatii din Olanda
- scrisoare de bonitate de la banca a SC din Olanda tradus legalizat.
- extras registrul Olanda/certificat inmatriculare traduse legalizate
- buletin/pasaport reprezentant
- declaratie onorabilitate reprezentant
- dovada banca varsamant majorare- poate fi și 10 RON.

ETAPA a doua (cesiunea interna, nesupusa restrictiilor).
- act constitutiv actualizat
- contract cesiune
- hotarare AGA

GATA! E simplu. Au trecut 10 zile. Ai toate actele in regula.

Mai e un detaliu. Daca suma cesiunii este mare, de peste 15.000 euro (chiar si la valoarea nominala) recomand ca plata sa se faca prin banca.
De fapt, intotdeauna recomand plata prin banca.

Alberto Kurtyan
Stiu ca majorarea de capital prin cooptare de asociat urmata de cesiune dureaza mai putin, dar nu poti obliga pe cineva sa faca ceva doar pentru ca este mai simplu.

Va multumesc