Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociat SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociat SRL-D

Buna ziua,
Suntem 3 administratori la un srl-d. Unul dintre noi vrea sa se retraga. Care sunt pasii de urmat in acest sens si actele necesare, inclusiv costuri in acest demers?
Multumesc anticipat!
Exista mai multe posibilitati.
1) Daca administratorul este si asociat si doreste sa se retraga doar din functia de administrator si sa ramana asociat, se face doar o hot aga si actualizarea actului constitutiv
2) Daca administratorul nu este asociat se face hot aga si se actualizeaza actul constitutiv
3) daca administratorul este si asociat si doreste sa se retraga cu tutul din sucietate inclusiv din functia de administrator trebuie facuta cesiune de parti siciale
Dupa ce va hotarati in care din cele trei posibilitati se incadreaza reveniti cu detalii pentru un raspuns concret sau contactati un avocat
Suntem 3 asociati cu functii de administratori 33.33[4]% fiecare.
Varianta 3) a dvs.[vrea sa iasa cu torul din firma].
In cazul acesta, asa cum ati spus varianta 3 este valabila. Trebuie facuta cesiunea partilor siciale.
In consecinta cesiunea este facuta in doua etape din care prima etapa dureaza mai mult de 30 zile.
In prima etapa se depun urmatoarele acte
- cerere inregistrare mentiuni (tip)
- hot aga cu privire la hotararea de cesionare parti sociale si cu privire la administarato
- actul constitutiv modificat
- imputernicire avocatiala sau imputernicire pentru cine depune dosarul
- si se achita taxe de registru in functie de numarul de caractere continut de hot aga
Mentionez ca actele se pot face si sub semnatura privata, adica nu trebuie autentificate de un notar sau atestate de un avocat.
Dupa ce aveti dovada de la registru ca hot aga sa publicat in Monitorul Oficial (30 zile de la publicare) puteti depune actele pentru a doua etapa.
Acte pentru a doua etapa
-cerere inregistrare mentiuni (tip)
- dovada publicarii in Monitorul oficial a hot aga din prima etapa
- actul constitutiv actualizat
-contractul de cesiune
- taxele de registru
Prima etapa la registru va costa intre 400 si 500 lei (aproximativ)
A doua etapa aproximativ 600 lei
Totul este fara un onorariu avocat