Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare de asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare de asociat

Vreau sa preiau o firma si ma intereseaza ce documente trebuiesc intocmite!Va multumesc anticipat!

Hotarare AGA/Decizie Asociat Unic, Act constitutiv actualizat, Contract de cesiune parti sociale, Declaratie pe proprie raspundere, ca indepliniti conditiile legale pentru a fi asociat (unic) si/sau administrator, copie CI. Procedura este formata din doua etape. Prima etapa consta in depunerea hotararii AGA/Deciziei Asociatului Unic la Registrul Comertului (cerere de depunere si mentionare acte - dma), in vederea publicarii in Monitorul Oficial. Dupa trecerea a 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial, are loc etapa a II-a, constand in depunerea (cerere de inregistrare mentiune) hotararii AGA/deciziei Asociatului Unic, in original, actul constitutiv actualizat, contractul de cesiune parti sociale, copia de pe ci, declaratia pe proprie raspundere si, eventual, daca veti fi si administrator, specimenul de semnatura legalizat la notar. Pentru mai multe detalii si eventual, redactare si demersuri pentru inregistrarea dosarului la Registru, consultati un avocat. Cu stima.
Va multumesc!