avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune actiuni catre o PJ din Olanda
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune actiuni catre o PJ din Olanda

Am urmatoarea speta: SC X SA are 2 asociati: o persoana fizica si una juridica. PF vrea sa cesioneze toate actiunile sale la o societate din Olanda (de fapt sa faca un aport la capitalul social, cu actiunile ce le detine la SC XSA, la o SC din Olanda).
La registru comertului mi s-a spus ca trebuie sa duc:
- actul constitutiv actualizat
- hotararea asociatilo
- cazier judiciar/fiscal al societatii din Olanda si a reprezentantului sau
- scrisoare de bonitate a SC din Olanda
De alte hartii nu mai este nevoie? Mi se pare prea putin. Se cer mai multe hartii pentru deschidere punct de lucru!

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: adinaadina , utilizator 17:18, 17 Martie 2011
In prima faza s-a discutat despre cesiune, ca apoi sa spuna ca PF doreste majorarea capitalului SC din Olanda cu actiunile ce le detine la SC X SA.
Mai multe detalii nu mi-a dat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune de parti sociale catre un asociat persoana juridica straina Cazacu Andra Cazacu Andra Buna ziua, As vrea sa stiu ce acte sunt necesare din partea persoanei juridice straina in vederea primirii partilor sociale, in urma cesiunii de la un ... (vezi toată discuția)
Retragere asociat srl-d roxirox roxirox Buna ziua, Suntem 3 administratori la un srl-d. Unul dintre noi vrea sa se retraga. Care sunt pasii de urmat in acest sens si actele necesare, inclusiv ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale ASKIM3GET ASKIM3GET Buna ziua Am un SRL cu asociat unic, care vrea sa cesioneze 10% din firma sotiei. Ce etape trebuie parcurse: Se face decizie asociat unic, contract de ... (vezi toată discuția)