Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune actiuni catre o PJ din Olanda
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune actiuni catre o PJ din Olanda

Am urmatoarea speta: SC X SA are 2 asociati: o persoana fizica si una juridica. PF vrea sa cesioneze toate actiunile sale la o societate din Olanda (de fapt sa faca un aport la capitalul social, cu actiunile ce le detine la SC XSA, la o SC din Olanda).
La registru comertului mi s-a spus ca trebuie sa duc:
- actul constitutiv actualizat
- hotararea asociatilo
- cazier judiciar/fiscal al societatii din Olanda si a reprezentantului sau
- scrisoare de bonitate a SC din Olanda
De alte hartii nu mai este nevoie? Mi se pare prea putin. Se cer mai multe hartii pentru deschidere punct de lucru!

Va multumesc anticipat.
In prima faza s-a discutat despre cesiune, ca apoi sa spuna ca PF doreste majorarea capitalului SC din Olanda cu actiunile ce le detine la SC X SA.
Mai multe detalii nu mi-a dat.