Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere termeni
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere termeni

Am intilnit un termen economic in engleza pe care nu stiu cum l-as putea traduce si apelez la cei cu mai multe cunostiinte in domeniul comercial.
Orice sugestie este binevenita.
Termenii sint urmatorii : "mismatched and unmatched trades". Se afla intr-o enumerare referitoare la niste informatii care trebuie furnizate de o societate comerciala, iar contextul complet este : - list of mismatched and unmatched trades.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
incearca pe www.proz.com
Eu sincer nu inteleg contextul. "Trade" e folosit ca meserie sau comert?

Presupun ca e vorba de "ceva"-uri o data grupate gresit o data negrupate deloc. da si tu un citat mai lung.
Vezi la sfirsitul paginii 3 si inceputul paginii 4 definitiile pentru matched, mismatched si unmatched trades. Sper sa-ti fie de ajutor.

[ link extern ]
incearca si:
[ link extern ]