Forum Discuţii juridice Traduceri Traducerea în românã a lui "to the best of my ...
Discuție deschisă în Traduceri

Traducerea în românã a lui "to the best of my knowledge and belief"

Bună dimineaţa!

În primul rând, îmi cer scuze dacă nu am ajuns pe forumul potrivit. Aş dori să vă cer ajutorul într-o problemă de traducere. Este vorba de traducerea în limba română a expresiei "to the best of my knowledge and belief". O traducere fidelă ar fi „conform cunoştinţelor şi convingerii mele”. O colegă a propus însă traducerea „pe propria răspundere”. Eu tind să cred că aceasta nu este o traducere potrivită, fiind mai degrabă un echivalent bun pentru „to certify”. În măsura în care vă este cunoscută această expresie din limba engleză, v-aş fi recunoscător dacă v-aţi putea exprima o opinie.

Cei interesaţi pot găsi întrebarea şi cele două propuneri de traducere la: [ link extern ]

Vă mulţumesc!

Mihai
"cu buna credinta"
Exclus "pe proprie raspundere"
Vă mulţumesc frumos pentru răspunsuri.

Mihai
"To the best of my knowledge and belief" este o expresie folosita de avocati (common law system), in cazul unei declaratii pe proprie raspundere (affidavit).