Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurarea sociala de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurarea sociala de sanatate

Buna ziua, tatal meu a fost internat de urgenta la spital, acesta momentan nu plateste asigurarile de sanatate, asteapta decizia de pensionare dar se pare k nu se poate calcula, pot sa il ajut cumva , mentionez k eu sunt salariata, pot sa il iau in intretinere sau cum sa procedez , altfel voi fi nevoita sa platesc fiecare zi de spitalizare
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Duceti la spital cuponul de pensie al mamei dv, daca mai traieste.
Daca nu mergeti la CAS din judetul dv si platiti contributia pentru tatal dv, mergeti si cu buletinul dansului, veti complecta un formular. Contributa este de vreo 40 lei pe luna, nu stiu sigur. Apoi de-acolo vi se va elibera o adeverinta prin care se arata ca tatal dv este asigurat. Cu acea adeverinta mergeti la spital.