avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1049 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechimea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechimea in munca

Daca lucrez cu jumatate de norma mi se va calcula la vechime ca si la o norma intreaga?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:55, 15 Martie 2011
Nu, se calculeaza doi ani la un an .
Pentru pensie este considerat stagiul complet de cotizare ..adica daca lucrati 1 an de zile cu jumatate de norma vi se va lua in considerare 1 an de zile ca stagiu de cotizare.

Pentru somaj , 1 an de zile lucrat cu jumatate de norma inseamna 6 luni de zile de stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul vechime ochio ochio buna ziua calculez vechimea dupa carnetul de munca si am o nelamurire: - concediul fara plata se considera vechime in munca? - o perioada de 2 ani si 5 luni ... (vezi toată discuția)
Vechimea in munca pentru perioada angajarii cu jumatate de norma ilius olariu mircea ilius olariu mircea Va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect al activitatii mele din ultimii ani. Am fost pensionat de boala in urma unei operatii de hernie de disc cu pareza, in ... (vezi toată discuția)
Angajat cu cm pe durata nedeterminata cu timp de lucru partial iulia_s_ro iulia_s_ro Buna ziua, 1. cum se calculeaza stagiul de cotizare pentru perioada lucrata cu cm timp partial ; ex: un an cu jumatate de norma cât se considera pt. stagiul ... (vezi toată discuția)