Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 175/2010
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 175/2010

Doresc sa stiu daca legea 175/2010 privind aplicarea penalitatilor poate fi aplicata retroactiv; ; ,in sensul ca am penalitati dela Asociatia de propietari din anul 2008.s daca pot scapa de ele. multumesc.
Nu,nu se poate aplica retroactiv aceasta lege
multumesc,astept si alte opinii.
Sigur ca se poate.
Legea care a intrat in vigoare la 20 iulie 2010 spune ca restantierii care isi achita restanta, complet pana la 20 iulie 2011, sunt scutiti de penalizari.

Legea este facuta pentru a incuraja restantierii de pana la 20 iulie 2010, dar si dupa, sa-si achite restantele in totalitate. Si pentru asta li se da un termen: 20 iulie 2011.

multumesc. am inteles punctul dv. de vedere ,dar mi se pare normal sa ma incadrez la un an de cand sant somat sau dela data cand am fost data n judecata.tot odata am inteles ca legea nu are norme metodologice asa incat legea devine f. interpetrabila. multumesc.
Legea este interpretabila de cine nu vrea s-o aplice, iar in ce va priveste nu stiu ce intelegeti cu anul de cand sunteti somat. Cititi legea, ca nu e mare, si o sa intelegeti ce spune ea.