avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lege privind penalitatile de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lege privind penalitatile de intretinere

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo lege care scuteste de penalitati la intretinere ( asociatia de proprietari ) persoanele fizice care au venit net mai mic de 1000 lei pe cap de locuitor?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 16:48, 10 Octombrie 2011
Nu exista astfel de act normativ.
Ultima modificare: Luni, 10 Octombrie 2011
ContSters145448, utilizator
A existat legea 175/2010 care a iesit din vigoare in iulie 2011. A fost valabila un an de zile.
Asta inseamna ca daca am penalitati in aceasta perioada ( adica pana la data de iulie 2011 ) trebuie sa se anuleze?
Nu va debusolati , exista un proiect de lege in legatura cu legea175/2010 care prevede prelungirea perioadei de aplicare pana in 2012 , tocmai datorita faptului ca multi restantieri NU au putut beneficia de aceasta lege datorita birocratiei si refuzului din partea presedintilor de asociatie si comitetelor executive de a aplica legea 175/2010 .
Nu, nu va mai puteti folosi de beneficiile legii 175/2010, daca aceasta a iesit din vigoare.

Legea era pentru scutirea de plata a penalizarilor in conditiile in care achitati integral restanta de bazape care o aveati pana in iulie 2011.

Alte discuții în legătură

Legea 175/2010 boilor boilor Doresc sa stiu daca legea 175/2010 privind aplicarea penalitatilor poate fi aplicata retroactiv; ; ,in sensul ca am penalitati dela Asociatia de propietari din ... (vezi toată discuția)
Legea 175 este aplicabila? ionescu teodosie ionescu teodosie Legea 175/2010 este aplicabila si retroactiv mai precis persoanelor cu dotorii istorice anterioare datei intrarii in vigoare a legii? Daca nu exista norme ... (vezi toată discuția)
Reducere penalitati intretinere sirius sirius Sint nou pe acest forum si v-as ruga sa ma ajutati intr-o problema;pe data de 13.07.2011,aveam la intretinere o datorie de 2730 ron,penalitati 7300 ron.Am ... (vezi toată discuția)