Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ISO 18001
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ISO 18001

Am cerut in cadrul documentatiei de atribuire atribuirea contractului de "executie lucrari sistempentru managementul iluminatului public si managementul traficului rutier" la cerintele privind standardel de siguranta si sanatatea angajatilor am cerut ISO 18001 ceea ce nu mi se pare deloc nelalocul lui. Pe acesta cerinta am fost contestati si ceranduni-se eliminarea solicitatii de prezentare a certificarii ISO. Credeti ca vom avea castig de cauza? Pot invoca prevederile art.34 din OUG. 34/2006
irinastnciu, utilizator
Da, binenteles ca puteti avea castig de cauza. Singura problema ramane insa cat de bine ati justificat obligativitatea acestei certificari in Nota justificativa privind cerintele minime de calificare.
Insa, ISO 18001 este o certificare specifica, iar OG 34/2006 interzice solicitarea unor certificari specifice. Daca solicitati prin fisa de date a achizitiei certificarea conform standardului ISO 18001 acesta trebuie insotit de sintagma "sau echivalent" (cu toate ca nimeni nu poate indica un echivalent al acestui standard), dupa parerea mea, indicat este sa nu mentionati ISO18001 ci pur si simplu "certificarea de catre un organism independent a standardului privind sanatatea si securitatea ocupationala".