avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ISO 18001
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ISO 18001

Am cerut in cadrul documentatiei de atribuire atribuirea contractului de "executie lucrari sistempentru managementul iluminatului public si managementul traficului rutier" la cerintele privind standardel de siguranta si sanatatea angajatilor am cerut ISO 18001 ceea ce nu mi se pare deloc nelalocul lui. Pe acesta cerinta am fost contestati si ceranduni-se eliminarea solicitatii de prezentare a certificarii ISO. Credeti ca vom avea castig de cauza? Pot invoca prevederile art.34 din OUG. 34/2006
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2011
irinastnciu, utilizator
Cel mai recent răspuns: artgon , utilizator 21:42, 16 Martie 2011
Da, binenteles ca puteti avea castig de cauza. Singura problema ramane insa cat de bine ati justificat obligativitatea acestei certificari in Nota justificativa privind cerintele minime de calificare.
Insa, ISO 18001 este o certificare specifica, iar OG 34/2006 interzice solicitarea unor certificari specifice. Daca solicitati prin fisa de date a achizitiei certificarea conform standardului ISO 18001 acesta trebuie insotit de sintagma "sau echivalent" (cu toate ca nimeni nu poate indica un echivalent al acestui standard), dupa parerea mea, indicat este sa nu mentionati ISO18001 ci pur si simplu "certificarea de catre un organism independent a standardului privind sanatatea si securitatea ocupationala".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificarea iso 9002 ºi iso 9001 si accidentul de munca.... geolovelife geolovelife Certificarea ISO 9002 şi ISO 9001 a unei Societati Comerciale din Romania poate fi afectata de catre producerea unui accident de munca colectiv in ... (vezi toată discuția)
Iso 22301 creatza_70 creatza_70 Certificarea ISO 22301:2012 – Sistemul de Management al Continuității Afacerii este certificare specifica, deci cerinta restrictiva sau ... (vezi toată discuția)
Certificare iso acreditata sau neacreditata? hihahi hihahi Va salut. Intentionez sa achizitionez un certificat ISO (defapt 2, ISO 9001 si ISO 14001) necesare participarii la licitatii de constructii. Am ceva oferte ... (vezi toată discuția)