Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ISO 22301
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ISO 22301

Certificarea ISO 22301:2012 – Sistemul de Management al Continuității Afacerii este certificare specifica, deci cerinta restrictiva sau nu?

Multumesc anticipat.
Toate certificarile ISO sunt optionale; uneori sunt impuse la licitatii de catre institutiile publice, in baza OUG 34/2006 privind achizitiile publice (exista in OUG 34/2006 un articol referitor la sistemele de management al calitatii si al mediului - doar acestea doua sunt redate in lege). Institutiile pot solicita dovada certificarii diverselor sisteme de management, in functie de produsele/serviciile ce urmeaza a fi contractate. Acum, Certificarea ISO 22301:2012 – Sistemul de Management al Continuității Afacerii - poate fi solicitata de o institutie sau pentru accesarea vreunui program de finantare (daca este cerinta in ghid).