Forum Discuţii diverse Discuţia la modă M.Of. 182, partea I / 15.03.2011 - adevar sau ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

M.Of. 182, partea I / 15.03.2011 - adevar sau provocare?

Legea pentru comemorarea dezrobirii romilor din Romania:
- 11.03.2011- cu nr. 28, de catre forul legislativ;
- 10.03.2011- cu nr. 269, DECRET de promulgare.

Informatiile sunt din editia electronica a M.Of.

ESTE POSIBIL ?

liamic43,a scris:

Dar poate, putem sa discutam despre "craisorul muntilor",Avram Iancu, unul din fruntasii intelectualitatii romanesti, care a luptat pentru emancipare sociala si nationala,care a comandat armata romanilor transilvaneni impotriva lui Kossuth.
Este unul din eroii neamului romanesc si in tara lui, nu este comemorat ci "spanzurat".Putem discuta gestul?

Evident ca putem discuta despre Avram Iancu si tot ce a facut el pentru neamul romanesc,asta trebuia sa faca si televiziunile,istoricii,oamenii politici chiar.Nu sa ne arate la infinit imaginile " individului acela-certat cu...)ma abtin sa spun mai mult.Ati vazut ce atitudine a avut si in emisiune lui M.T.
Parerea mea este ca nu trebuia "bagat in seama"mai mult de atit .Pur si simplu,trebuia ignorat pe micile ecrane.Acum a capatat si mai mult curaj (spun curaj,pentru a evita calificativul pe care il merita...)
In schimb,autoritatile trebuiau sa faca ceea ce trebuie...nu sa-l detaseze in alta localitate (disciplinar-nefiind la "prima abatere" ),..dar poate ca asta trebuiau sa faca...#-o