avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - cumularea reducerilor varstelor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - cumularea reducerilor varstelor standard de pensionare

As vrea sa stiu daca prevederea de la art.60 din lege privind cumularea reducerilor virstei de pensionare prevazute la art.55 se refera la cumularea reducerii virstei pt. conditii deosebite cu reducerea virstei pentru conditii speciale.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:38, 25 Martie 2011
geoanca31 a scris:
As vrea sa stiu daca prevederea de la art.60 din lege privind cumularea reducerilor virstei de pensionare prevazute la art.55 se refera la cumularea reducerii virstei pt. conditii deosebite cu reducerea virstei pentru conditii speciale.

Raspunsul nu poate fi decat "da". Art. 60, alin. (1) din Legea nr. 263/2010 prevede ca se cumuleaza reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55 din Legea nr. 263/2010. Or, art. 55 reglementeaza reducerile varstelor standard de pensionare atat pentru persoanele care au lucrat in conditii deosebite de munca, cat si pentru persoanele care au lucrat in conditii speciale de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se pot cumula perioadele lucrate în grupa i de muncã și în condiții speciale în vederea reducerii vârstei standard de pensionare? marybujiuta marybujiuta conform modificarii se adauga la art. 55 (1) lit a lit a1 care are urmatoarea precizare: la 6 ani impliniti de cotizare in grupa I se reduce varsta standar de ... (vezi toată discuția)
Grupa speciala cumulata cu a 2a? silvia99 silvia99 va rog frumos, in vederea reducerii varstei de pensionare, grupa speciala de munca se cumuleaza cu grupa a 2-a? daca da, care e textul de lege? mii de ... (vezi toată discuția)
Efectele legii nr. 380/2013 cu privire la reducerea varstei de pensionare eagle_free eagle_free Buna seara. As dori sa supun in discutie o problema aparuta odata cu intrarea in vigoare a legii nr. 380/2013. Mie mi se pare ca prin legea 380/2013 s-a ... (vezi toată discuția)