Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - cumularea reducerilor varstelor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - cumularea reducerilor varstelor standard de pensionare

As vrea sa stiu daca prevederea de la art.60 din lege privind cumularea reducerilor virstei de pensionare prevazute la art.55 se refera la cumularea reducerii virstei pt. conditii deosebite cu reducerea virstei pentru conditii speciale.
geoanca31 a scris:
As vrea sa stiu daca prevederea de la art.60 din lege privind cumularea reducerilor virstei de pensionare prevazute la art.55 se refera la cumularea reducerii virstei pt. conditii deosebite cu reducerea virstei pentru conditii speciale.

Raspunsul nu poate fi decat "da". Art. 60, alin. (1) din Legea nr. 263/2010 prevede ca se cumuleaza reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55 din Legea nr. 263/2010. Or, art. 55 reglementeaza reducerile varstelor standard de pensionare atat pentru persoanele care au lucrat in conditii deosebite de munca, cat si pentru persoanele care au lucrat in conditii speciale de munca.