avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor de deces
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor de deces

Buna ziua.
Stie cineva cat timp de la decesul cuiva se poate solicita ajutorul de deces de la casa de pensii? 3 luni sau 3 ani?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 13:22, 17 Martie 2011
scris a scris:

Buna ziua.
Stie cineva cat timp de la decesul cuiva se poate solicita ajutorul de deces de la casa de pensii? 3 luni sau 3 ani?
Multumesc


Solicitarea ajutorului de deces se face la cel mult 3 ani de la data decesului, dupa aceea se prescrie acest drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul de deces kikis kikis buna ziua, bunica mea a decedat pe 3 feb 2010; am depus actele pentru ajutor de inmormantare pe numele tatalui meu; la o luna de zile, pe 3 martie 2010 ... (vezi toată discuția)
Solutie testament pentru persoana cu dizabilitati tibipfa tibipfa Buna ziua, Vecina noastra in varsta de 93 de ani sta impreuna cu baiatul lui de cca 70 de ani. Baiatul a avut ceva probleme cand a fost mic si e...cum sa va ... (vezi toată discuția)
Suspendarea pensiei de urmas af50 af50 Buna ziua, va multumim ca existati si sunteti de mult ajutor. Ma confrunt cu o problema cu casa de pensii. Fiica mea a beneficiat de pensie de urmas dupa ... (vezi toată discuția)