Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... suspendarea pensiei de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

suspendarea pensiei de urmas

Buna ziua, va multumim ca existati si sunteti de mult ajutor. Ma confrunt cu o problema cu casa de pensii. Fiica mea a beneficiat de pensie de urmas dupa sotul meu decedat, pana in anul III de facultate, (eu fiind titularul, caci la data decesului sotului meu fiica mea avea 1 an si 4 luni). Cu data de 01.01.2006 fiica mea s-a angajat de nevoie, avand o pensie de urmas de 146 lei, iar eu eram atunci somera, urmand apoi sa ma pensionez. In luna noiembrie 2006 cand am aflat ca fiica mea nu are voie sa cumuleze pensia cu salarul caci depasea cu putin venitul am anuntat casa de pensii ,am cerut suspendarea, cerere ce nu se regaseste la dosar si nu am mai depus adeverinta de la facultate, pentru anul IV. Ultimul cupon de pensie a fost la data 19.10.2006. Pe data de 25.05.2009 am primit o decizie de la casa de pensii cu titlu executoru ca trebuie sa restituim suma de 1651lei pe perioada 01.01.2006-01.03.2007 desi ultima pensie a fost pe data de 19.10.2006.
Intrebarea mea este:
1. CUM POT FACE DOVADA ultimei pensii primite (avand in vedere ca ultimula pensie primita a fost in 19.10.2006 iar cei de la Casa de Pensii sustin ca pensia mi-a fost acordata pana la data de 01.03.2007)
2. Daca perioada 01.01.2006-01.06.2009 se prescrie (au trecut peste 3 ani)
3. Daca trebuie sa restitui suma aferenta perioadei 01.06.2006-01.10.2006, avand in vedereca data deciziei de la Casa de Pensii este 25.05.2009.
Multumesc!
Pentru inceput, va recomand sa cautati duplicatul cererii pe care ati adresat-o Casei de Pensii in 2006 pentru suspendarea pensiei.Daca il gasiti si daca poarta numar de inregistrare de la Casa de Pensii aveti dovada ca ati solicitat suspendarea si o puteti corobora cu ultimul cupon, cel din data de 19.10.2006 pentru a demonstra ca au incetat plata pensiei in luna respectiva.
Termenul de prescriptie este de 3 ani, pe care ii socotiti mergand inapoi din 25.05.2009 - data deciziei.Rezulta ca sumele incasate necuvenit in perioada 01.01.2006 -25.05.2006 sunt prescrise.
Desigur, doamna avocat are dreptate, trebuie sa cautati duplicatul cererii, duplicat care ar trebui sa poarte numarul si data inregistrarii la Casa de Pensii. Ceva imi spune ca nu aveti duplicat, ci ati primit un simplu patratel de hartie pe care a fost aplicata stampila institutiei si au fost scrise, apoi, numarul si data inregistrarii cererii. Nu stiu cum sunt altii, dar eu pierd intotdeauna patratelele de hartie. :yes:

Ca sa puteti dovedi ca in perioada noiembrie 2006-februarie 2007 fiica dvs. nu a mai primit pensia de urmas trebuie sa "urmariti" banii. Daca pensia era ridicata din cont, este usor, trebuie sa solicitati bancii un extras de cont. Daca veneau prin posta, trebuie sa mergeti la Oficiul Postal, care are evidenta banilor primiti de la Casa de Pensii si a beneficiarilor acestora. La solicitarea scrisa a fiicei dvs. Oficiul Postal va elibera un act din care va rezulta perioada aferenta anilor 2006 si 2007 in care acesta a primit si a distribuit pensia de urmas.

Succes! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea