Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare diurna strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare diurna strainatate

Buna ziua,

Am o singura intrebare...daca firma din romania acopera toate cheltuielile cu transportul, cazarea si masa mai este obligata sa acorde diurna pentru un angajat pe care-l tirmite in straiantate?

Multumesc
Salariatii trimisi in delegatie in strainatate, vor beneficia de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, asigurare si a costului cazarii;
b) diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice.

Diurna se acorda în vederea acoperirii cheltuielilor de hrana.