Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul.Tata in certificat de nastere al copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul.Tata in certificat de nastere al copilului iar copilul are alt tata.

Buna ziua..Sotia mea a plecat de la domiciliul comun in septembrie 2005.in perioada de timp cuprinsa intre sep.2005 si data actuala(2011) nu am locuit impreuna, ea fiind plecata din tara o perioada ,apoi locuind in alt oras la 600 km distanta.In August 2007 a dat nastere unui copil(nastere de care am aflat dupa circa 2 ani,cind a avut nevoie de semnaturi pentru a scoate copilul minor din tara).,care nu este al meu dar in actele caruia figurez eu ca tata.(nu doar cu nume de familie ci ca tata al copilului).In prezent,nu locuim impreuna dar dorim sa divortam.Am inteles ca la Primarie nu este posibil acest lucru,deci urmeaza calea salilor de judecata?
Daca da,atunci...ce pot face pentru a nu fi pus in situatia de a plati pensie alimentara pentru un minor care nu este al meu?Ce trebuie sa fac pentru a fi scos numele meu de la TATA din certificatul de nastere?Daca deschid eu actiune si se pune problema de <<test paternitate>>cine trebuie sa plateasca acel test?
Nu eu sint TATAL,nu am locuit cu ea in ultimii 5 ani,NU AM SEMNAT NICI UN ACT DE NASTERE SAU CEVA DE GENUL..am aflat dupa 2 ani de nasterea acestui copil.:(
Am inteles...multumesc mult tuturor.Oricum nu pot avea incredere in ceea ce spune pentru ca nu este o persoana care sa si doreasca simplificarea lucrurile.Daca si ar fi dorit acest lucru nu ar fi facut ce a facut. Ar fi divortat asa cum era normal cind nu mai vrei sa traiesti alaturi de cineva.
Multumesc
Și dacă există o sentință de divorț,cum este posibil sa apar Tatăl copilului ,fara să semnez undeva,fara să fiu de acord sau fără să îmi dau consimțământul ?! Să înțeleg că mama copilului efectiv a dat declarație pe propria răspundere și a prezentat de pe telefon certificat de căsătorie și C.I ? Cu alte cuvinte a făcut un fals în declarație fosta sotie, iar cei care au eliberat certificatul au făcut un abuz în serviciu ,,obligația era să se verifice "

Trumy a scris:

Și dacă există o sentință de divorț,cum este posibil sa apar Tatăl copilului ,fara să semnez undeva,fara să fiu de acord sau fără să îmi dau consimțământul ?! Să înțeleg că mama copilului efectiv a dat declarație pe propria răspundere și a prezentat de pe telefon certificat de căsătorie și C.I ? Cu alte cuvinte a făcut un fals în declarație fosta sotie, iar cei care au eliberat certificatul au făcut un abuz în serviciu ,,obligația era să se verifice "

Consimțământ ca ce?
Ganditi-va logic, la o situație normala. 2 soți au un copil. Copilul e al soțului. De când tații trebuie sa își dea consimțământul la ce și pentru ce?

Dacă e al dvs sau nu..va privește. Dvs știți. Dacă e,e și se emite certificatul de naștere, dacă nu e, legea va pune la dispoziție acțiunea în tagada paternității.
Mama copilului nu a dat nicio declarație pe propria răspundere, nefiind nevoie. Iar fals nu e, fiindca încă era măritată cu dvs când copilul a fost conceput.
Art.414 Cod civil
"(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei."
Așadar certificatul de căsătorie a fost suficient.
Functionarii de la starea civila să verifice ce? Situația dvs personala?