avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIM.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIM.

Sunt despartit de sotia mea de 2 luni (in fapt, inca nu am divortat cu acte), locuim separat si am primit o citatie prin care sunt chemat in instanta pentru a se stabili pensia alimentara pentru fiul nostru (in varsta de 5 ani ), care locuieste in prezent la ea. In citatie nu se specifica nimic de divort. Sa inteleg ca ea a intentat proces doar ptr. stabilirea pensiei alimentare, nu si pentru pronuntarea divortului? Se poate asa ceva?
Cum se calculeaza aceasta, ea specificand ca doreste cota procentuala?
Va multumesc pentru raspuns?
Cel mai recent răspuns: salmineo , utilizator 13:11, 24 Martie 2005
Se poate deschide actiune numai pentru pensie alimentara, fara divort.
Pentru un copil pensia alimentara este de 25% din venituri, dar nu mai putin de 25% din salariul minim pe economie [addsig]
De ce ar face acest lucru (nu si divort, ci doar pensia de intretinere)? Care este avantajul? Cat ar costa cheltuielile de judecata si cine plateste acete cheltuieli?
O sa fie o singura infatisare?
Poate ca nu vrea sa divorteze.
Se gandeste.
Cu cheltielile de judecata este mai delicat . Daca ea le cere prin actiune va trebui sa le platesti.
Depinde . Daca este procedura completa si sunt toate actele necesare, da.[addsig]
Cam la ce suma trebuie sa ma astept legat de cheltuielile de judecata, in cazul in care acestea mi se vor imputa mie?
Cam la ce suma trebuie sa ma astept legat de cheltuielile de judecata, in cazul in care acestea mi se vor imputa mie?

Alte discuții în legătură

Vreau sa imi dau tatal in judecată. Lyanna02 Lyanna02 Bună. Am 15 ani si parintii mei sunt despărțiți de cand aveam 3 ani. Chestia e ca tatal meu biologic nu respectă ce scrie pe hartiile de divorț și îmi ... (vezi toată discuția)
Sunt de jumatate de ani si nu reusesc sa divortez!!!!!! cosovi cosovi Buna ziua.Sunt in divort cu sotia de jumatate de ani ,a fost de acord sa divortam,dar cand am intentat procesul a inceput sa mi puna piedici banale.Sunt de ... (vezi toată discuția)
Intretinere minor anonim anonim V-as ruga sa imi spuneti cum se calculeaza pensia de intretinere minor din salariul tatalui, in cazul in care minorul ramane in ingrijirea mamei. Salariul de ... (vezi toată discuția)