avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii intretinere minor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

intretinere minor

V-as ruga sa imi spuneti cum se calculeaza pensia de intretinere minor din salariul tatalui, in cazul in care minorul ramane in ingrijirea mamei.

Salariul de pe cartea de munca a tatalui este de trei ori mai mic decat cel real. Care din cele doua se va folosi?

Multumesc foarte mult.
Cel mai recent răspuns: MIHAI DANAILA , Consilier juridic 00:00, 14 August 2004
Proba ceruta - adeverinta de salariat/venit pe ultimele X luni...
Daca deja instanta s-a pronuntat cu privire la cuantumul pensiei alimentare (calculata in baza carnetului de munca) e mai greu sa se revina...dar o noua actiune in instanta poate face minuni...
Lipi
Va multumesc pentru raspuns.

Procesul de divort este la inceput. Adeverinta de salariu al tatalui pe ultimele sase luni arata un salariu mai mare decat cel din cartea de munca. Care este o decizie posibila a instantei? 1/4 din care salariu? cel de pe cartea de munca? cel rezultat din media pe cele sase luni? 1/4 din salariul pe ultima luna?

va multumesc
multumesc pentru raspuns.
dar un procent din care venituri?

poate fi acel procent mai mare de 25%?

multumesc
Procent din salariu, premii, cumul de functii, etc., cumulat.
Procentul este de 25% pentru un copil si creste proportional cu numarul de copii. [addsig]

Intrebarea era de fapt din care salariu, cel de pe cartea de munca sau cel real?

Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Pensie alim. anonim anonim Sunt despartit de sotia mea de 2 luni (in fapt, inca nu am divortat cu acte), locuim separat si am primit o citatie prin care sunt chemat in instanta pentru a ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara liliana_cl liliana_cl cum trebuie sa se sfarseaca un proces de pensie alimentara? cu un procent de 25% sau cu o suma? care este diferenta in cele doua cazuri? mentionez ca tatal ... (vezi toată discuția)