Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii intretinere minor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

intretinere minor

V-as ruga sa imi spuneti cum se calculeaza pensia de intretinere minor din salariul tatalui, in cazul in care minorul ramane in ingrijirea mamei.

Salariul de pe cartea de munca a tatalui este de trei ori mai mic decat cel real. Care din cele doua se va folosi?

Multumesc foarte mult.
Proba ceruta - adeverinta de salariat/venit pe ultimele X luni...
Daca deja instanta s-a pronuntat cu privire la cuantumul pensiei alimentare (calculata in baza carnetului de munca) e mai greu sa se revina...dar o noua actiune in instanta poate face minuni...
Lipi
Va multumesc pentru raspuns.

Procesul de divort este la inceput. Adeverinta de salariu al tatalui pe ultimele sase luni arata un salariu mai mare decat cel din cartea de munca. Care este o decizie posibila a instantei? 1/4 din care salariu? cel de pe cartea de munca? cel rezultat din media pe cele sase luni? 1/4 din salariul pe ultima luna?

va multumesc
multumesc pentru raspuns.
dar un procent din care venituri?

poate fi acel procent mai mare de 25%?

multumesc
Procent din salariu, premii, cumul de functii, etc., cumulat.
Procentul este de 25% pentru un copil si creste proportional cu numarul de copii. [addsig]

Intrebarea era de fapt din care salariu, cel de pe cartea de munca sau cel real?

Va multumesc.