avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii intretinere minor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

intretinere minor

V-as ruga sa imi spuneti cum se calculeaza pensia de intretinere minor din salariul tatalui, in cazul in care minorul ramane in ingrijirea mamei.

Salariul de pe cartea de munca a tatalui este de trei ori mai mic decat cel real. Care din cele doua se va folosi?

Multumesc foarte mult.
Cel mai recent răspuns: MIHAI DANAILA , Consilier juridic 00:00, 14 August 2004
veniturile reale...
dar trebuie probate cumva...
Nu inteleg cum a fost eliberata acea adeverinta...care are un sal mai mare decit cel din cartea de munca...
De unde rezulta diferentza????
Quote:

On 2004-08-12 06:57, Romica wrote:
Din salariul realizat [addsig]
[/quote
]procedura nu este dificila
va recomand urmatori pasi.
1. redeschideti pe rolul instantei proces pentru recalcularea pensiei alimemantare,
2.cereti de la locul de muca o adeverinta cu salariul; sotului pe ultimele sase luni.
3. atrageti atentia avocatului care va reprezinta ca adeverinta de la locul de munca nu este reala cu venitul brut pe care il incaseaza fostul sot/tatal copilului. actiunea aceasta reprezinta fals in declaratii la care poate fi chemata in judecata si societatea la care lucreaya pentru nesinceritatea celor decalrate
4 .daca venitul care il realizati personal cu completarea pensiei alimentare, va puteti adresa serviciului de asitenta sociala a primariei in raza in care domiciliati pentr a beneficia de alocatia monoparentala potrivit Legii nr. 105.
Ca matit, daca doriti amanute suplimentare scrieti la sau vizitati adresa www.consultantajuridica.home.ro[addsig]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alim. anonim anonim Sunt despartit de sotia mea de 2 luni (in fapt, inca nu am divortat cu acte), locuim separat si am primit o citatie prin care sunt chemat in instanta pentru a ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara liliana_cl liliana_cl cum trebuie sa se sfarseaca un proces de pensie alimentara? cu un procent de 25% sau cu o suma? care este diferenta in cele doua cazuri? mentionez ca tatal ... (vezi toată discuția)