Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii intretinere minor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

intretinere minor

V-as ruga sa imi spuneti cum se calculeaza pensia de intretinere minor din salariul tatalui, in cazul in care minorul ramane in ingrijirea mamei.

Salariul de pe cartea de munca a tatalui este de trei ori mai mic decat cel real. Care din cele doua se va folosi?

Multumesc foarte mult.
Procent din salariu, premii, cumul de functii, etc., cumulat.
Procentul este de 25% pentru un copil si creste proportional cu numarul de copii. [addsig]
multumesc pentru raspuns.
dar un procent din care venituri?

poate fi acel procent mai mare de 25%?

multumesc
In mod normal instanta nu se pronunta pe o suma ci pe un procent din venituri [addsig]
Din salariul realizat [addsig]
instanta apreciaza procentul care se acorda din venitul declarat in adeverinta depusa la dosar[addsig]