Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... greseala de prenume in actul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

greseala de prenume in actul de proprietate

Buna seara !Vă solicit mici lămuriri pentru urmatoarea situatie .in anul 1978 părintii mei au achizitionat cu imprumut la c.e.c un apartament .dar pe titlul de proprietate la prenumele proprietarului (tatăl meu) scrie ION , dar in toate actele sale de identitate ca certificat de nastere , certificat de căsatorie,carte de identitate, scrie IOAN.Pină acum nu a avut nici o problemă, dar acum la shimbarea cărtii de identitate a fost atentionat despre aceasta diferentă intr-u-căt pe vremea anului 1978 nu se mentiona pe acte codul numeric personal pentru identificare.Cum se poate repara aceasta greșeala? Unde trebuie să ne adresăm? Vă mulțumesc anticipat!!
pentru a indrepta aceasta eroare materiala, tatal dvs trebuie sa mearga la un notar public cu actul de proprietate si cu toate actele care ii atesta identitatea, astfel incat sa se poata reglementa situatia expusa de dvs.
multumesc, pare mai usor decit ma asteptam.