Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Buna dimineata...As vrea sa imi spuneti daca studiile terminate dupa intocmirea cartii de munca nu trebuiau trecute in aceasta?Am observat asta dupa ce mi-am ridicat cartea de munca de la angajator?

Multumesc
Buna dimineata !
In masura in care ati depus copie de pe actul de studii in cauza la angajator acesta trebuia sa completeze in mod corespunzator cartea de munca (daca acest lucru se intampla inainte de 01.01.2011) .
Avand in vedere insa ca s-au abrogat dispozitiile legii 92/1976 cu 01.01.2011, privind carnetul de munca, nu mai este incidenta actualizarea CM si nu vad cu ce sa va ajute acest lucru pe viitor .
Ba da, insa trebuia ca dvs. sa solicitati inscrierea acestora in carnetul de munca dupa finalizarea lor.

In prezent, inscrierea studiilor are doar o valoare...sentimentala.
Inainte de restituirea carnetelor de munca, angajatorul are obligatia sa consemneze in carnetele de munca toate datele pe care le detine, daca dvs ati depus acte justificative .
alina5ram a scris:

Buna dimineata...As vrea sa imi spuneti daca studiile terminate dupa intocmirea cartii de munca nu trebuiau trecute in aceasta?Am observat asta dupa ce mi-am ridicat cartea de munca de la angajator?

Multumesc

Puteti merge la inspectotul ITM la care este arondat fostul angajator pentru a va face inscrierea studiilor respectiva in carnetul de munca ... exista si posibilitatea ca acestea sa nu fi ajuns la inspector.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspunsuri