Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin

am emis bilet la ordin pentru plata unei facturi, insa am efectuat plata cu 5 zile inainte de scadenta prin ordin de plata.In ziua scandentei am fost anuntati de banca sa alimentam contul pentru ca s-a introdus biletul la ordin. Atunci am luat legatura cu furnizorul si am aflat ca acel bilet la ordin a fost girat si ca posesorul biletului la ordin era alta societate. ce putem face in aceasta situatie?
Nu puteti decat sa platiti ca sa nu intrati cu in CIP si sa va indreptati cu un proces impotriva beneficiarului initial al BO-ului pentru restituirea platii facute acestuia.

BO-ul reprezinta o obligatie autonoma fata de raporturile juridice ce au cauzat emiterea BO-ului.

Va sfatuiesc ca atunci cand emiteti BO-uri sa nu mai faceti plata facturilor decat dupa ce recuperati aceste Bilete la Ordin.