Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Medierea la program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Medierea la program de vizita

Buna ziua. Am nevoie de o lamurire pana la primul termen de judecata. Situatia este urmatoarea:am inaintat cererea pt. programul de vizita minor si am primit Citatia in care scrie urmatoarea fraza : CU MENTIUNEA MEDIERII CONFORM LEGII NR.192/2006.
Eu nu doresc nici o mediere,vreau doar sa mi se stabileasca un program de vizita. Este obligatoriu sa accept medierea ,asa cum a scris Instanta in citatie?
Daca nu ma insel, si cred ca nu, trebuie doar sa va prezentati la un mediator in vederea informarii.
Nu este necesar sa incheiati un acord de mediere, respectiv sa treceti prin procedura medierii, desi, medierea reprezinta procedura prin care, dvs impreuna cu cealalta parte, stabiliti de comun acord un program de vizitare al minorului..
Am incercat de 8 luni, de cand am divortat sa-mi vad copilul,insa fostul se opune doar pt. a se razbuna pe mine. In tot acest timp nu l-a convins nimeni ca este in interesul copilului sa fie si mama prezenta in viata lui.
Eu pot asadar sa spun Instantei la prima infatisare ca refuz mediatorul? Tot ce imi doresc e sa nu se lungeasca mai mult decat trebuie procesul si sa-mi pot vizita copilul cf. programului cerut.
Si inca o intrebare : cine trebuie sa plateasca mediatorul?
Potrivit art. 131 C.pr.civ., modificat prin Legea nr. 202/2010, judecatorul poate invita partile sa parcurga procedura medierii care insa, nu este obligatorie pentru parti. Astfel, daca acceptati medierea, va prezentati la un mediator care este obligat sa va informeze asupra acestei proceduri si nu sunteti obligat a achita vreun onorariu. Mediatorul va incheia un PV in care va mentiona rezultatul medierii pe care-l veti prezenta la instanta, la primul termen de judecata. ;)