Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... trecerea pe cheltuieli a unei instalatii GPL montata ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

trecerea pe cheltuieli a unei instalatii GPL montata pe taxi

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.
Am un IF cu activitate taxi. Am pus (in luna Ianuarie 2011) pe masina de taxi o instalatie GPL pentru care am primit urmatoarea factura:
1.Sistem GPL 1 buc 2200 lei
2.Emulator 1 buc 100 lei
3.Vaporizator 1 buc 170 lei
- Aceste elemente din factura le trec in REGISTRUL DE INVENTAR cu valorile respective si apoi le trec pe cheltuieli?
Va multumesc anticipat.
Cu stima, Emilia Alexandrescu
bunurile respective se trec in registrul inventar, iar ca si cheltuieli deductibile pentru anul 2011 sunt numai pozitiile 2 si 3.
pozitia 1 reprezinta un mijloc fix, iar cheltuiala deductibila o reprezinta amortizarea lunara.
Mii de multumiri pentru raspuns..... dar vreau sa va mai deranjez cu 2 intrebari.
1.Care este durata de utilizare sistemului GPL (poz.1)? Sau de unde o pot lua?
2. Este OK o amortizare liniara?
Buna ziua!
Cu scuzele de rigoare, revin cu intrebarea nr.1 deoarece m-am uitat in manualul de utilizare care mi s-a dat odata cu produsele.
In cap. Sfaturi si recomadari sunt trecute o serie de verificari care trebuiesc facute iar la unul din puncte scrie:
- inlocuirea rezervorului GPL : la fiecare 10 ani
Iau ca durata de utilizare cei 10 ani? O pot amortiza intr-un timp mai scurt?
Va rog sa ma ajutati daca e posibil#-o
Multumesc anticipat!
eu v-as sfatui sa calculati amortizare liniara pe durata de viata ramasa a autovehiculului la care ati instalat GPL, astfel ii cresteti mijlocului fix (taxiului) valoarea amortizabila.
Va multumesc!
Cred ca asa voi face deoarece nu am gasit ( in Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijl. fixe) nimic care "sa semene" cu obiectul de pe factura.