Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cine pe cine??? Recuzare!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cine pe cine??? Recuzare!

Dosar penal ajuns la Curte de apel , presedinte si judecator.
Plangere a inculpatului din dosarul susmentionat impotriva procurorului ,ajunsa la Curtea de Apel in acelasi timp (6 zile diferenta ) si acelasi judecator instrumenteaza si cazul procurorului .
Cum se procedeaza la recuzare?

se depune cerere de recuzare..dar , dupa parerea me anu aveti sanse
Recuzarea este o procedura prin care partile pot sa ceara printr-o cerere sau si verbal in cadrul sedintei de judecata ,recuzarea -inlocuirea unui judecator sau grefier avand motivare.Cerereea se judeca separat si sunt 2 solutii fie admitere fie respingere.
Eu nu am sanse.
Dar judecatorul nu trebuia sa se abtina, intrucat este arbitru in doua dosare in care odata aceiasi persoana este inculpat si in altul reclamant?