avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Nelamurire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Nelamurire

Unde anume in Ordinul CSA nr. 5/2010 este prevazut ca :"In cazul in care persoana care este vinovata de producerea accidentului, asiguratorul (societatea de asigurari) repara autovehiculul pagubitului si isi va recupera banii de la asigurat (vinovat) doar daca este caz penal ( peste 0.8 alcolemie)" .
Cel mai recent răspuns: Doinita Stingaciu , Avocat 21:01, 18 Martie 2011
Gasiti cazurile in care asiguratorul RCA recupereaza despagubirile platite la art.58 din L.136/1995.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazuri de regres al asiguratorului rca impotriva asiguratului haky_h haky_h Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti (eventual cu referire la articol din lege) daca exista vreo situatia in care asiguratorul RCA, poate cere in instanta ... (vezi toată discuția)
Cine imi repara masina? anonim anonim CINE IMI REPARA MASINA ACCIDENTATA Accident auto.VInovatul asigurat RCA iar pagubitul asigurat CASCO.Cei doi sunt asigurati la societati de asigurari ... (vezi toată discuția)
Actiune de regres Dumitru652 Dumitru652 Am avut un accident rutier pe data de 19.07.09 Eu am fost vinovat in cazul dat. Revizia tehnica era valabila pina in luna iulie. Eu am testat masina pe data ... (vezi toată discuția)