avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru CCC - al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru CCC - al doilea copil

buna
pentru ptimulcopil am beneficiat de indemnizatie de crestere timp de 2 in cuantum de 2000 lei, respectiv echivalent a 85% din media venitului net obtinut in anulnterior nasterii copilului.
pentru al doilea copil in cele12 luni anterioare nasterii obtin venit dupa cum urmeaza:
5 luni venit din indemnizatie pt crestere copil in cuantum de 2000 lei
6luni venit din salariu in cuantum de 3000 lei
care este procedura de calcul pt indemnizatia de crestere copil in acest caz
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:06, 19 Martie 2011
1. La stabilirea bazei de calcul a indemnizaţiei pentru CCC2 se iau în considerare toate veniturile realizate din salariu precum şi veniturile aferente perioadelor asimilate (CCC1) cu sumele aferente.
2. Adica asa cum ati spus si dvs.mai sus. Se aduna toate veniturile nete si se imparte la 12.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical dupa ccc1 Dana-Ion Dana-Ion Buna seara! As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1. Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil r_vosy r_vosy Buna ziua! Ma numesc Ionela, am 34 de ani si va rog, daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema. Am nascut in iunie 2012 si am optat pentru 1 an de ... (vezi toată discuția)
Cat va fi indemnizatia pentru al doilea copil? Stella1984 Stella1984 Buna ziua.Eu trebuie sa nasc pe la inceputul lunii decembrie....in 13 iunie mi s-a incheiat CC1, apoi am revenit la lucru cu un salar in cartea de munca de ... (vezi toată discuția)