Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru CCC - al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru CCC - al doilea copil

buna
pentru ptimulcopil am beneficiat de indemnizatie de crestere timp de 2 in cuantum de 2000 lei, respectiv echivalent a 85% din media venitului net obtinut in anulnterior nasterii copilului.
pentru al doilea copil in cele12 luni anterioare nasterii obtin venit dupa cum urmeaza:
5 luni venit din indemnizatie pt crestere copil in cuantum de 2000 lei
6luni venit din salariu in cuantum de 3000 lei
care este procedura de calcul pt indemnizatia de crestere copil in acest caz
va multumesc
1. La stabilirea bazei de calcul a indemnizaţiei pentru CCC2 se iau în considerare toate veniturile realizate din salariu precum şi veniturile aferente perioadelor asimilate (CCC1) cu sumele aferente.
2. Adica asa cum ati spus si dvs.mai sus. Se aduna toate veniturile nete si se imparte la 12.